Aktualności

Aktualności

OSP Kotórz Wielki

Emocje, wzruszenia i łzy radości - można powiedzieć nareszcie. Długo wyczekiwany, nowy samochód ratowniczo – gaśniczy w jednostce OSP Kotórz Wielki.

29 października w godzinach wieczornych mieszkańcy Kotorza Wielkiego jak i jednostki gminne OSP Turawa powitały hucznie średni wóz ratowniczo – gaśniczy zbudowany przez firmę ,,Wawrzaszek - Inżyniera Samochodów Specjalistycznych” na podwoziu marki ,,MAN”, który trafił w ręce strażaków z OSP Kotórz Wielki. Wydarzenie nie małe, bo jednostka ta nie posiadała fabrycznie nowego samochodu od 1934 roku. Dziś z nowego wozu jesteśmy wszyscy dumni, a szczególnie druhowie jednostki. Chwilę po uroczystym powitaniu pojazd został poświęcony przez miejscowego proboszcza. To nie przypadek, że remiza znajduje się przy kościele parafialnym, bo jednostka jest naszą wspólnotą, jak parafia dla mieszkańców Kotorza Małego, Kotorza Wielkiego, Turawy i Marszałek. Zawsze otacza nas duch bezpieczeństwa mając w pobliżu straż, która czuwa nad bezpieczeństwem naszym i naszych bliskich. Całkowity koszt samochodu z częściowym wyposażeniem to około 850 000zł. Z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pochodziło 150 000zł, środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 210 000zł, Zakład Ubezpieczeń – 80 000zł, wkład Urzędu Gminy Turawa – 315 000zł oraz wkład własny jednostki i ludzi dobrej woli – 95 000zł. Takie działania wspierać trzeba zawsze, gdyż sprzęt firmowy jest niezbędny przy podejmowaniu akcji ratunkowych, a nie jest tani. Jeszcze pewnie niejedna zbiórka przyczyni się do zakupu nowego, lepszego sprzętu, co usprawni funkcjonowanie jednostki.

Podziękowania należą się strażakom za zaangażowanie i wzbogacenie jednostki w nowy sprzęt.

Podziękować należy również tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zakupu nowego samochodu oraz tym, którzy przybyli powitać nowy nabytek w jednostce.

Przed kotorskimi strażakami nie lada wyzwanie, bo okres szkoleń z nowym sprzętem.

W maju odbędzie się oficjalne przekazanie samochodu do oddziału w Kotorzu Wielkim.

Niech św. Florian ma ich w swojej opiece życzą im jak najmniej wyjazdów i szczęśliwych

powrotów do remizy. Bogu na chwałę, ludziom na pożytek.

Marek Golla

 

OSP Kotórz Wielki

Autor zdjęć: 
Marek Golla