Aktualności

Aktualności

Pielgrzymka Mniejszości na Górę św. Anny

Parafialna Pielgrzymka Mniejszości na Górę Św. Anny w tym roku odbyła się 5 czerwca. Wraz z nami uczestniczyli pątnicy sąsiednich Węgier, Osowca, oraz Trzęsiny. Przy wspólnym wyjeździe autokarowym , modlono się w intencji młodego pokolenia.

Najważniejszym elementem pielgrzymki była tradycyjna suma, która odbyła się w grocie Góry Świętej Anny. Zarówno w ewangelii, jak i podczas kazania motywem przewodnim było miłosierdzie. Biskup Czaja przypomniał cytat Papieża Franciszka, który pobłogosławił miłosiernych jako tych, którzy sami także dostąpią miłosierdzia. Zacytował także słowa Papieża seniora Benedykta XVI, który apelował, by starać się być miłosiernym w codziennym życiu, zamiast „popadać w konsumpcjonizm i słuchać tego, co szepcze nam świat”. Biskup dodał, że w dzisiejszym świecie sami musimy przyczyniać się do miłosierdzia, które nie może ograniczać się do rządowych programów, które rozdają zasiłki i świadczenia, potrzeba np. także kompleksowej opieki dla seniorów.

Główne przemówienie w imieniu Niemców w Polsce wygłosił przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Bernard Gaida: Jesteśmy tutaj by pokazać podwójną wierność, wierność Bogu i wierność Heimatowi – stwierdził Gaida. Przewodniczący dodał, że zwłaszcza Ślązacy po latach dyskryminacji w komunizmie wiedzą, co to znaczy utracić swoją niemiecką tożsamość, dlatego też w rodzinach muszą praktykować wartości związane z tożsamością – język i kulturę. O język niemiecki należy starać się jednak także w parafiach – podkreślił Bernard Gaida, mając na myśli istotę niemieckojęzycznych mszy.

Po pielgrzymce mniejszości obok Domu Pielgrzyma na Górze Świętej Anny odbył się także jubileuszowy Przegląd Zespołów Artystycznych Mniejszości Niemieckiej, na którym wystąpiło ponad 30 niemieckich grup młodzieżowych i dziecięcych z całego Śląska. Wykonywali oni głownie współczesne piosenki największych niemieckich gwiazd, czym zachwyciły publiczność.

z pozdrowieniem
Marek Golla