Aktualności

Aktualności

Kolęda odbyła się 12 stycznia 2024r. w niedzielne popołudnie. Mieszkańcy przybyli licznie by wspólnie integrować się w okresie bożonarodzeniowym poprzez śpiewanie kolęd. W programie artystycznym brały udział dzieci z kotorskiego przedszkola. Młodzi artyści wywodzący się z naszej miejscowości zagrali kolędy na instrumentach takich jak: trąbka - Marvin Salawa, akordeon - Alan Nowak.

Marek Golla

Przedświąteczne spotkanie wigilijne, organizowane przez DFK Kotórz Mały, odbyło się w tym roku 17 grudnia 2023r. Rozpoczęło się od wspólnego zaśpiewania pieśni adwentowej „Oto Pan Bóg przyjdzie”. Dalszą część programu prowadziła grupa artystyczna Mental Relax House z Turawy, która przedstawiła jasełka. Dzielono się opłatkiem składając nawzajem życzenia oraz wspólnie spożywano wigilię. Nieodłącznym elementem było śpiewanie kolędy w języku polskim i niemieckim. Na koniec tradycyjnie została zaśpiewana „Cicha noc”.

Marek Golla

W sobotę 9 grudnia do Kotorza zawitał Mikołaj. Wszystkie dzieci chętnie przyszły go odwiedzić i odebrać słodki upominek. Śpiewały razem kolędy i rozmawiały z Mikołajem. Dzieci ładnie podziękowały i zaprosiły go na przyszły rok.

Marek Golla

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim wraz z kołami DFK Gminy Turawa 27.09.23r. zorganizowało wycieczkę do Opola. Celem wycieczki było zwiedzenie Opola z przewodnikiem oraz odkrywanie niemieckich śladów w stolicy województwa. Kolejny punktem było zwiedzanie Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze oraz rozdanie pamiątkowych upominków. Wszyscy wrócili wzbogaceni wiedzą i historią naszych przodków.

Marek Golla

Już po raz 27 odbyła się Pielgrzyma Trzech Narodów w Zlate Hory w sanktuarium Maria Hilf. Wydarzenie to miało miejsce16 września 2023r. Pogoda dopisała. Było słonecznie i ciepło, co przyczyniło się do dużej liczebności pielgrzymów. Mszy Świętej przewodniczył ordynariusz diecezji ostrawsko - opawskiej Martim David, bp. Rudolf Pierskała z Opola oraz bp. Aleksander Jazłowiecki z Kijowa. Tradycyjnie, jak co roku, koło DFK Kotórz Mały zorganizowało wyjazd autokarowy dla osób chętnych wziąć udział w modlitwach. Po nabożeństwie popołudniowym wyruszyliśmy w drogę powrotną spełnieni wartością duchową. Zapraszamy w przyszłym roku.

Marek Golla

Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się w dniach 8-10 września, w Bierdzanach. Świętowanie rozpoczęło się już w piątek, a zakończyło w niedzielę.

Mieszkańcy Bierdzan przygotowali się do imprezy perfekcyjnie, zadbali o wystrój swoich posesji i świetnie przygotowali całe wydarzenie. W najważniejszy dzień świętowania, a więc w niedzielę, obchody dożynkowe rozpoczęły się mszą św., po której barwnym korowodem mieszkańcy gminy, poszczególnych sołectw, jak i przybyli goście, udali się w kierunku namiotu biesiadnego.

Po oficjalnym rozpoczęciu i przywitaniu wszystkich gości, oraz przekazaniu chleba na ręce wójta gminy, jak i całej rady gminy, przyszedł czas na świętowanie.

Na przybyłych czekał słodki poczęstunek, napoje i inne punkty gastronomiczne, ale przede wszystkim bogaty program artystyczny. Były też karuzele dla najmłodszych i inne atrakcje.

Najważniejszym elementem dożynek, a więc święta plonów, jest chleb wypieczony z tegorocznych zbóż. Drugim ważnym elementem są korony dożynkowe, prezentowane m.in. podczas korowodu. Zrobiły one duże wrażenie, przepięknie i pomysłowo uplecione i udekorowane, symbolizujące trud i pracę ludzkich rąk.

Gospodarzom tegorocznych dożynek gminnych należą się ogromne podziękowania i oklaski, a szczególnie dla Pani Sołtys, która była motorem napędowym całego przedsięwzięcia, i jednym słowem - wszystko zagrało tak, jak powinno.

Ale podziękować należy również strażakom, klubowi sportowemu LZS i wszystkim zaangażowanym mieszkańcom Bierdzan, wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania i zrealizowania imprezy. Dziękujemy za gościnę.

Marek Golla

Po kilku latach przerwy, 29 lipca 2023r., ponownie odbyło się spotkanie sąsiedzkie ulic Sosnowej, Kolejowej i Szkolnej. Pojawili się zarówno sąsiedzi, jak i ich rodziny, oraz znajomi. Wśród atrakcji można było znaleźć dmuchane zjeżdżalnie dla najmłodszych, ognisko, grill, poczęstunek przygotowany przez organizatorów i świetną zabawę taneczną. Impreza przyciągnęła naprawdę sporo osób. Każdy znalazł coś dla siebie, a rozmowom nie było końca. Taka impreza to świetna okazja do poznania nowych osób, ale i wzmocnienia więzi sąsiedzkich. Miejmy nadzieję, że tradycja ta nie zaginie i co roku będziemy mieli okazję do wspólnej zabawy. Trzy letnia przerwa była spowodowana okresem pandemicznym. Ostatnie spotkanie odbyło się 2019r a zarazem 12-ta edycja. 2023r. już 13-ta edycja.

Bardzo serdecznie podziękować należy sąsiadom za liczne przybycie, za wsparcie materialne i duchowe. Podziękowania należą się organizatorom tego spotkania, oraz tym wszystkim którzy pomogli w jakikolwiek sposób zorganizować te wydarzenie. Dziękujemy.

Marek Golla

Długo wyczekiwana inwestycja, dzięki której mieszkańcy naszej gminy mogą poczuć się bezpieczniej na drodze i swobodnie się po niej poruszać, została zrealizowana. Zakończyła się budowa ścieżki pieszo-rowerowej, biegnącej od centrum handlowego Turawa Park, przez naszą miejscowość, Kotórz Mały, aż do Jeziora Dużego, do ulicy Harcerskiej, o łącznej długości 14 km. Realizacja całej inwestycji to koszt około 20 milionów złotych. Od stycznia do czerwca tego roku , skorzystało około 46 500 użytkowników, co świadczy o dużej trafności inwestycji. 17 lipca 2023 r. ścieżka pieszo-rowerowa została oficjalnie otwarta i już całkowicie oddana do użytku. Po oficjalnych przemowach władz powiatowych i Wójta gminy Turawa, odbył się honorowy przejazd na rowerach, który rozpoczął się od centrum handlowego Turawa Park, a następnie prowadził przez Zawadę, Kotórz Mały, Turawę i aż nad Jezioro Duże – tam zakończył się na promenadzie.

Marek Golla

Strony